28 Kasım 2004

Shangri-la, shangri-la la-la-la-la-la-la-la-laKendimi bildim bileli kulağımda onun ve gitarının sesi var. Neler yazacağımı düşünürken gözümün önünde beliren görüntüler ise Money for Nothing'in klibi, albümünün kapağındaki resmi ve 12-13 yıl öncesinden yaşanmış bir an : Odtü kapalı havuzunun önündeki merdivenlerde ne kadar hafızamı zorlasam da adını hatırlayamadığım ingilizce hazırlık dönemimden keyifli dostlar, güzel insanlar... 7-8 kişiyiz, belki daha da kalabalık. Konu Dire Straits... Hararetli konuşmanın bir yerinde "Düşünün ki adamlar bu müziği 70'lerin sonunda yapmışlar" diyor, hak veriyoruz hep birlikte sanki otomobil üretiminden bahseder gibi... Düşünmüyoruz ki müzik aslında zamandan bağımsız bir üretim, Mark Knopler onsekizinci yüzyılda da yaşasa belki yine burada onun hakkında yazıyor olacaktım...

Evet, konu Mark Knopfler'in yeni çıkan solo albümü Shangri-La... Satın aldığım ikinci audio-CD Dire Straits'in Money for Nothing adlı derleme albümüydü ve sanırım 1990 yılında büyük bir heyecanla edindiğim CD player'im şerefine satın aldığım ilk albüm olan Fleetwood Mac'in Behind the Mask'inin yanında yıllarca eskiden evlerin baş köşelerini süsleyen ansiklopediler gibi durdu.Yanılmıyorsam son Dire Straits albümü On Every Street, 1991 yılında yayınladı ve o günden bu yana açıkçası eski kafalılıkla suçlanmak pahasına ben Dire Straits'in yerine hiç bir şey koyamadım.

Mark Knopfler'in solo albümlerini de hep "Acaba bu sefer Dire Straits günlerine geri döndü mü?" heyecanlıyla dinledim ama nafile. Shangri-La'yı da aynı beklentiyle dinlemeye başladığımı söylemeye bile gerek yok ama yine "No money in our jackets and our jeans are torn / Your hands are cold but your lips are warm *" diyen Mark Knopfler'ı bulamadım.

Haksızlık etmek istemiyorum yine enteresan sözler, yine dinlemeye doyamadığım gitar ama eksik birşeyler var..? Biraz daha dinledikten sonra yazmak istiyordum ama dayanamadım açıkçası, acana diğer Dire Straits hayranları da benimle aynı şeyi mi düşünüyor..?

* "Money for Nothing" albümünde dinlediğim "Down to the Waterline" adlı şarkıdan.

** Shangri-La : A fictional land of peace and perpetual youth; the setting for the 1933 novel Lost Horizon by the English author James Hilton, but probably best known from the movie versions. Shangri-La is supposedly in the mountains of Tibet. /

*** Albümden Shangri-La'nın sözlerine buradan erişebilirisiniz.


Hiç yorum yok: